Kaj je nenadni zastoj srca in kakšna je prva pomoč ob nenadnem zastoju srca?

V primeru nenadnega zastoja srca o življenju in smrti odloča takojšnje nudenje prve pomoči prizadetemu. V Sloveniji se vsak dan srce ustavi približno petim ljudem. Največkrat se to zgodi zunaj zdravstvenih ustanov, torej doma, na delovnem mestu ali kakem javnem mestu in je zgolj od pravočasnega ukrepanja naključnih očividcev odvisno, ali bo prizadeti preživel in kakšno bo njegovo življenje po dogodku. Če se človeku ustavi srce in mu nihče ne pomaga, umre v približno 10-tih minutah, na možganih pa se pričnejo nepopravljive okvare že po nekaj minutah. Pri zastoju srca je znanje temeljnih postopkov oživljanja (TPO) neprecenljivo, saj lahko s tem znanjem srce, ki je v zastoju vnovič poženemo in ga z uporabo avtomatskega zunanjega defibrilatorja (AED) tudi povrnemo v normalni ritem. Zato je tudi pomembno pogosto obnavljanje znanja temeljnih postopkov oživljanja z uporabo AED, da v primeru srčnega zastoja odločneje pristopimo in hitro izvedemo vse potrebne postopke.

Kakšna naprava je avtomatski zunanji defibrilator?

Avtomatski zunanji (eksterni) defibrilator (AED) je prenosna elektronska naprava, ki je sposobna zaznati zastoj srca pri človeku, s pomočjo električnega sunka pa lahko srce ponovno požene in s tem reši življenje.

Kako uporabim AED?

V občini Lendava so defibrilatorji nameščeni na različnih lokacijah. Pomembno je vedeti, kje je najbližji defibrilator, saj lahko takojšnja pomoč pri srčnem zastoju reši življenje.

Mreža defibrilatorjev v občini Lendava

Lokacije javno dostopnih defibrilatorjev:

Gasilski dom Hotiza (Petrova ulica 16)
Vaško-gasilski dom Gaberje (Glavna ulica 54)
Stavba RTV (Kranjčeva ulica 10)
Mejni prehod Petišovci (Trimlini 72)
Pročelje Gledališke in koncertne dvorane Lendava (Trg Györgya Zale 1)
Zadnja tribuna v Športnem parku Lendava (Kolodvorska ulica 7)
Razgledni stolp Vinarium Lendava v Dolgovaških goricah (Dolgovaške Gorice 229)
Zunanja stena poslovalnice Hofer (Kolodvorska ulica 41)
Bencinski servis MOL v Pincah (Lendavska cesta 44a)
Vaško-gasilski dom Radmožanci (Radmožanci 39a)
Vaško-gasilski dom Petišovci (Rudarska ulica 24)
Vaško-gasilski dom Dolnji Lakoš (Gasilska ulica 1)
Stara šola Dolina pri Lendavi (Glavna ulica 5)
Vaško-gasilski dom Čentiba (Glavna ul. 92)
Vaški dom Kapca (Glavna ulica 6)
Vaško-gasilski dom Dolga vas (Opekarniška cesta 2)
Vaški dom Trimlini (Trimlini 33)

Lokacije defibrilatorjev, ki niso javno dostopni:

Zdravstveni dom Lendava (Kidričeva ulica 34)
Avla Mestne hiše (Glavna ulica 20)
Supermarket Jager Lendava (Kranjčeva ulica 61)
Salvus d.o.o. (Trimlini 56a)
Lek d.d. (Trimlini 2d)
Thermal Resort Lendava (Tomšičeva ulica 2a)

Seznam javno dostopnih avtomatskih zunanjih defibrilatorjev v Sloveniji najdete na tej POVEZAVI.

Mednarodna zveza za oživljanje je sprejela univerzalni znak, ki označuje prisotnost avtomatskega zunanjega defibrilatorja (AED).